SMPS1200
Product information "SMPS1200"
Variant A100
HIGHLIGHTS
  • • High efficiency
  • • Small form factor
  • • Low EMI
FEATURES
  • • 2-quadrant full bridge rectifier
  • • Selectable input voltage range
  • • External controlled operation
  • • 4 variants available:
    A100 / A180 / A400 / A700
PROTECTIONS
  • • Advanced Overcurrent protection
  • • Over temperature protection
  • • DC detection input
POSSIBLE APPLICATIONS
  • • Active Loudspeakers, for home and professional use
  • • Line Array and Immersive Systems
  • • Power Amplifiers, for home and professional use
  • • Multichannel Power Amplifiers
  • • Home Theatre Systems
POSSIBLE APPLICATIONS
  • • Home Theatre Systems
Note:
NCORE® and NCOREx® amplifier modules are not available for DIY customers.
Output Power: 1200W - 20Hz into amplifier load
Output Voltage Main: 2 x 31 (Min), 2 x 40 (Typ), 2 x 46 (Max) Vdc - Proportional ta AC Mains
Output Voltage Vaux: 2 x 15 (Min), 2 x 20 (Typ), 2 x 22 (Max) Vdc - Proportional ta AC Mains
Output Current Vaux: 500 mA
Automatic input voltage selection: No, Selectable with jumper
Mains voltage input: 230V / 115V
Family: SMPS Family
Skip product gallery
Hypex icon Recommended additional parts
UcD102 OEM
The UcD102 OEM, the singular dual-channel UcD™ amplifier module, is designed to deliver 100W @4Ohm per channel. This module not only sets a standard in audio amplification but also seamlessly integrates into a diverse array of applications, ranging from the precision demands of studio monitor loudspeakers to the immersive landscapes of advanced audio systems The UcD102 OEM is a dual channel amplifier module integrating two identical Class D amplifier channels on a single board, each capable of delivering up to 100 W. This configuration supports balanced and predictable performance across a broad range of audio applications. The module is widely used by manufacturers due to its flexible integration options and consistent electrical behaviour. Its design allows it to be applied in different system topologies without requiring application specific modifications. The UcD102 OEM is suitable for both stereo amplifier designs and multichannel systems, with support for configurations of up to 16 channels. This makes it appropriate for scalable audio platforms where channel density and uniform performance are required. The module can be used in professional audio equipment, home audio systems and studio installations. Its feature set and performance characteristics meet common requirements for power, stability and repeatability in Class D amplifier applications. Highlights • Flat, fully load-independent frequency response • Low output impedance • Very low, frequency-independent THD • Very low noise • Fully passive loop control Features • Unbuffered input • Runs on unregulated +/- rails • Pop-free start and stop control • Differential audio input Protections • Overcurrent protection • Overvoltage protection • DC-fault detection • Short circuit protection Possible applications • Active Loudspeakers, for home and professional use • Power Amplifiers, for home and professional use • Line Array and Immersive Systems • Home Theatre Systems • Multichannel Power Amplifiers Note:This product is manufactured in China, while the majority of our products are manufactured in Malaysia, in accordance with the same quality standards.